Donate Tickets


Recap

Licensed to BYU Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/4/2011 08:14 PM
                          UNLV@BYUNov2011 - 11/4/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brigham Young University-UT  'A'                       NT    1:45.12   11  
     1) Campbell, Hailey J 20           2) Bispo, Kassy E 20              
     3) Welch, Kim D 19                 4) Toolson, Taryn B 20            
                  26.67       56.72 (30.05)     1:22.01 (25.29)     1:45.12 (23.11)
  2 University of Nevada, Las Vega-CA  'A'                       1:46.77    4  
     1) Robb, Carmen A 21               2) Chan, Nakayla W 20             
     3) Herrington, Katelyne M 19       4) Ego, Hilary K 20               
                  27.44       57.80 (30.36)     1:23.04 (25.24)     1:46.77 (23.73)
  3 Brigham Young University-UT  'B'                       NT    1:47.58    2  
     1) Smith, Candice R 21             2) Clawson, Londyn R 20           
     3) Vaughan, Dani M 19              4) Stone, Meagan J 20             
                  27.07       57.35 (30.28)     1:23.43 (26.08)     1:47.58 (24.15)
  4 Brigham Young University-UT  'C'                       NT    1:50.21  
     1) Manser, Melissa L 20            2) O'Very, Meghan 18              
     3) Ampuero, Jessica 19             4) Higginson, Kelsey 22           
                  28.81       59.59 (30.78)     1:26.12 (26.53)     1:50.21 (24.09)
  5 University of Nevada, Las Vega-CA  'B'                       1:50.63  
     1) Crawford, Anja N 21             2) Prothero, Marley J 21          
     3) Bejinariu, Alexandra A 22       4) Ozar, Brittany L 21            
                  28.20       59.33 (31.13)     1:26.45 (27.12)     1:50.63 (24.18)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Nevada, Las Vega-CA  'A'                       1:30.99   11  
     1) Tapp, Charles G 21              2) Szele, David 19                
     3) Roberts, Cody G 20              4) Nelms, Steven W 22             
                  23.78       49.10 (25.32)     1:10.99 (21.89)     1:30.99 (20.00)
  2 Brigham Young University-UT  'A'                       NT    1:32.65    4  
     1) Fletcher, Jordan O 22           2) Wells, Brady S 22              
     3) Armstrong, David W 18           4) Beaman, Garret R 22            
                  24.06       49.95 (25.89)     1:12.44 (22.49)     1:32.65 (20.21)
  3 University of Nevada, Las Vega-CA  'B'                 NT    1:33.05    2  
     1) Allen, Coleman C 18             2) Morrell, Andrew D 21           
     3) Wanot, Bart 18                  4) Passos, Gui B 20               
                  24.53       50.08 (25.55)     1:12.24 (22.16)     1:33.05 (20.81)
  4 Brigham Young University-UT  'B'                       NT    1:35.08  
     1) McEachern, Casey B 19           2) King, Michael D 22             
     3) Arthur, Gary P 20               4) Krause, Ryan R 21              
                  24.84       51.31 (26.47)     1:14.25 (22.94)     1:35.08 (20.83)
  5 Brigham Young University-UT  'C'                       NT    1:37.30  
     1) Harris, Nui S 19                2) Henderson, Nate G 19           
     3) Russell, Seth A 19              4) Allphin, Mitch T 18            
                  25.23       52.04 (26.81)     1:16.10 (24.06)     1:37.30 (21.20)
  6 University of Nevada, Las Vega-CA  'C'                 NT    1:39.12  
     1) Batka, Balint 20                2) Meier, Brandon E 19            
     3) Mooers, Andrew R 21             4) Deem, JR A 18                  
                  24.68       54.10 (29.42)     1:17.49 (23.39)     1:39.12 (21.63)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Jessica L           19 Unlv (M)-CA                    10:35.63    9  
                  29.05     1:00.51 (31.46)     1:32.34 (31.83)     2:04.41 (32.07)
        2:36.35 (31.94)     3:08.46 (32.11)     3:40.51 (32.05)     4:12.53 (32.02)
        4:44.87 (32.34)     5:16.87 (32.00)     5:48.89 (32.02)     6:20.95 (32.06)
        6:52.97 (32.02)     7:24.97 (32.00)     7:56.74 (31.77)     8:28.40 (31.66)
        9:00.22 (31.82)     9:32.32 (32.10)    10:04.42 (32.10)    10:35.63 (31.21)
  2 Dodds, Allie L            19 Byu Swimming-UT           NT   10:38.69    4  
                  28.77     1:00.04 (31.27)     1:31.76 (31.72)     2:03.60 (31.84)
        2:35.59 (31.99)     3:07.75 (32.16)     3:40.05 (32.30)     4:12.22 (32.17)
        4:44.52 (32.30)     5:16.83 (32.31)     5:48.91 (32.08)     6:21.05 (32.14)
        6:53.35 (32.30)     7:25.63 (32.28)     7:58.03 (32.40)     8:30.43 (32.40)
        9:02.79 (32.36)     9:35.15 (32.36)    10:07.57 (32.42)    10:38.69 (31.12)
  3 Landolt, Shawnee L        21 Unlv (M)-CA                    10:40.54    3  
                  29.21     1:00.51 (31.30)     1:32.22 (31.71)     2:04.45 (32.23)
        2:36.73 (32.28)     3:09.15 (32.42)     3:41.75 (32.60)     4:14.13 (32.38)
        4:46.51 (32.38)     5:18.71 (32.20)     5:51.20 (32.49)     6:23.63 (32.43)
        6:56.28 (32.65)     7:28.91 (32.63)     8:01.62 (32.71)     8:34.22 (32.60)
        9:06.81 (32.59)     9:39.06 (32.25)    10:10.40 (31.34)    10:40.54 (30.14)
  4 Xu, Amy H                 21 Byu Swimming-UT           NT   10:43.02    2  
                  29.48     1:01.03 (31.55)     1:32.95 (31.92)     2:04.81 (31.86)
        2:36.98 (32.17)     3:09.38 (32.40)     3:41.63 (32.25)     4:13.84 (32.21)
        4:46.25 (32.41)     5:18.50 (32.25)     5:50.72 (32.22)     6:22.85 (32.13)
        6:55.66 (32.81)     7:27.85 (32.19)     8:00.35 (32.50)     8:33.04 (32.69)
        9:05.95 (32.91)     9:39.00 (33.05)    10:11.39 (32.39)    10:43.02 (31.63)
  5 Fong, Alina M             20 Byu Swimming-UT           NT   10:47.31    1  
                  29.98     1:02.58 (32.60)     1:34.98 (32.40)     2:07.74 (32.76)
        2:40.24 (32.50)     3:12.89 (32.65)     3:45.09 (32.20)     4:17.52 (32.43)
        4:50.12 (32.60)     5:22.54 (32.42)     5:55.12 (32.58)     6:27.96 (32.84)
        7:00.57 (32.61)     7:33.40 (32.83)     8:05.91 (32.51)     8:38.96 (33.05)
        9:11.57 (32.61)     9:43.95 (32.38)    10:15.91 (31.96)    10:47.31 (31.40)
  6 Morris, Chelsea L         19 Unlv (M)-CA                    11:08.99  
                  30.14     1:02.53 (32.39)     1:35.48 (32.95)     2:08.29 (32.81)
        2:41.69 (33.40)     3:15.24 (33.55)     3:48.84 (33.60)     4:22.57 (33.73)
        4:56.64 (34.07)     5:30.42 (33.78)     6:04.42 (34.00)     6:38.08 (33.66)
        7:11.99 (33.91)     7:46.15 (34.16)     8:20.21 (34.06)     8:54.35 (34.14)
        9:28.09 (33.74)    10:01.67 (33.58)    10:35.38 (33.71)    11:08.99 (33.61)
  7 Dickson, Kelsey A         21 Byu Swimming-UT           NT   11:17.36  
                  29.86     1:02.33 (32.47)     1:35.30 (32.97)     2:08.75 (33.45)
        2:41.79 (33.04)     3:15.02 (33.23)     3:48.42 (33.40)     4:21.51 (33.09)
        4:54.88 (33.37)     5:28.57 (33.69)     6:02.27 (33.70)     6:36.05 (33.78)
        7:10.04 (33.99)     7:44.50 (34.46)     8:18.74 (34.24)     8:54.05 (35.31)
        9:29.85 (35.80)    10:06.08 (36.23)    10:42.11 (36.03)    11:17.36 (35.25)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggert, Joe T            18 Unlv (M)-CA                     9:49.72    9  
                  26.04       54.21 (28.17)     1:23.43 (29.22)     1:53.01 (29.58)
        2:22.45 (29.44)     2:52.34 (29.89)     3:22.27 (29.93)     3:52.37 (30.10)
        4:22.51 (30.14)     4:52.37 (29.86)     5:21.89 (29.52)     5:51.53 (29.64)
        6:20.83 (29.30)     6:50.23 (29.40)     7:20.03 (29.80)     7:50.20 (30.17)
        8:20.23 (30.03)     8:50.12 (29.89)     9:20.14 (30.02)     9:49.72 (29.58)
  2 Roe, Matt J               19 Unlv (M)-CA                    10:00.38    4  
                  26.29       55.85 (29.56)     1:25.91 (30.06)     1:56.48 (30.57)
        2:26.95 (30.47)     2:57.25 (30.30)     3:26.84 (29.59)     3:56.90 (30.06)
        4:27.15 (30.25)     4:57.22 (30.07)     5:27.59 (30.37)     5:57.73 (30.14)
        6:27.46 (29.73)     6:58.09 (30.63)     7:28.64 (30.55)     7:58.93 (30.29)
        8:29.58 (30.65)     9:00.35 (30.77)     9:30.86 (30.51)    10:00.38 (29.52)
  3 Bates, Sammy A            22 Byu Swimming-UT           NT   10:05.13    3  
                  26.51       56.35 (29.84)     1:26.79 (30.44)     1:57.21 (30.42)
        2:27.63 (30.42)     2:57.98 (30.35)     3:28.67 (30.69)     3:59.55 (30.88)
        4:30.47 (30.92)     5:01.30 (30.83)     5:32.21 (30.91)     6:03.36 (31.15)
        6:34.12 (30.76)     7:05.20 (31.08)     7:35.58 (30.38)     8:05.96 (30.38)
        8:36.35 (30.39)     9:06.41 (30.06)     9:36.27 (29.86)    10:05.13 (28.86)
  4 Wollkind, Spencer A       20 Unlv (M)-CA                    10:06.84    2  
                  27.08       56.83 (29.75)     1:26.79 (29.96)     1:56.60 (29.81)
        2:26.33 (29.73)     2:56.50 (30.17)     3:27.58 (31.08)     3:58.63 (31.05)
        4:29.84 (31.21)     5:01.62 (31.78)     5:33.41 (31.79)     6:05.19 (31.78)
        6:36.33 (31.14)     7:07.37 (31.04)     7:37.79 (30.42)     8:08.35 (30.56)
        8:38.79 (30.44)     9:09.41 (30.62)     9:39.26 (29.85)    10:06.84 (27.58)
  5 Miner, Robby D            20 Byu Swimming-UT           NT   10:07.25    1  
                  26.92       56.30 (29.38)     1:26.52 (30.22)     1:56.80 (30.28)
        2:27.09 (30.29)     2:57.04 (29.95)     3:26.59 (29.55)     3:56.69 (30.10)
        4:26.72 (30.03)     4:57.12 (30.40)     5:27.57 (30.45)     5:58.24 (30.67)
        6:29.01 (30.77)     6:59.95 (30.94)     7:31.44 (31.49)     8:03.17 (31.73)
        8:34.92 (31.75)     9:06.78 (31.86)     9:38.04 (31.26)    10:07.25 (29.21)
  6 Fong, Chad R              23 Byu Swimming-UT           NT   10:17.93  
                  26.30       55.22 (28.92)     1:24.68 (29.46)     1:54.51 (29.83)
        2:24.75 (30.24)     2:55.33 (30.58)     3:26.33 (31.00)     3:57.84 (31.51)
        4:28.86 (31.02)     5:00.60 (31.74)     5:32.13 (31.53)     6:04.21 (32.08)
        6:36.10 (31.89)     7:08.18 (32.08)     7:40.02 (31.84)     8:11.35 (31.33)
        8:43.76 (32.41)     9:15.72 (31.96)     9:47.61 (31.89)    10:17.93 (30.32)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Alia J             18 Byu Swimming-UT           NT    1:54.76    9  
                  26.75       55.11 (28.36)     1:24.67 (29.56)     1:54.76 (30.09)
  2 Grant, Andrea K           18 Byu Swimming-UT           NT    1:55.29    4  
                  26.53       56.06 (29.53)     1:26.09 (30.03)     1:55.29 (29.20)
  3 Ozar, Brittany L          21 Unlv (M)-CA                     1:56.00    3  
                  27.03       56.30 (29.27)     1:26.36 (30.06)     1:56.00 (29.64)
  4 Bennion, Angela K         19 Byu Swimming-UT           NT    1:57.22    2  
                  27.90       57.88 (29.98)     1:27.78 (29.90)     1:57.22 (29.44)
  5 Masters, Hope E           18 Byu Swimming-UT           NT    1:59.08    1  
                  28.09       58.27 (30.18)     1:28.50 (30.23)     1:59.08 (30.58)
  6 Szel, Friderika           23 Unlv (M)-CA                     2:00.62  
                  28.02       58.03 (30.01)     1:28.68 (30.65)     2:00.62 (31.94)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gremizzi, Giacomo         21 Unlv (M)-CA                     1:41.73    9  
                  24.12       49.86 (25.74)     1:15.83 (25.97)     1:41.73 (25.90)
  2 Bushnell, Stott H         21 Byu Swimming-UT           NT    1:41.90    4  
                  23.99       49.94 (25.95)     1:16.17 (26.23)     1:41.90 (25.73)
  3 Bush, Tyler F             21 Unlv (M)-CA                     1:44.04    3  
                  24.08       50.49 (26.41)     1:17.41 (26.92)     1:44.04 (26.63)
  4 Rutherfurd, Andrew M      22 Byu Swimming-UT           NT    1:44.44    2  
                  24.89       51.36 (26.47)     1:18.08 (26.72)     1:44.44 (26.36)
  5 Russell, Seth A           19 Byu Swimming-UT           NT    1:45.85    1  
                  25.13       51.69 (26.56)     1:18.52 (26.83)     1:45.85 (27.33)
  6 Adams, Wyatt J            20 Unlv (M)-CA                     1:48.66  
                  24.92       51.75 (26.83)     1:19.76 (28.01)     1:48.66 (28.90)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Hailey J        20 Byu Swimming-UT           NT      56.75    9  
                  27.52       56.75 (29.23)                                        
  2 Smith, Candice R          21 Byu Swimming-UT           NT      57.60    4  
                  28.93       57.60 (28.67)                                        
  3 Robb, Carmen A            21 Unlv (M)-CA                       57.84    3  
                  28.37       57.84 (29.47)                                        
  4 Brennan, Dannica B        20 Unlv (M)-CA                       58.64    2  
                  28.42       58.64 (30.22)                                        
  5 Johnson, Krista G         20 Unlv (M)-CA                       59.61    1  
                  29.11       59.61 (30.50)                                        
  6 Pabst, Erin R             21 Byu Swimming-UT           NT      59.69  
                  29.48       59.69 (30.21)                                        
  7 Crawford, Anja N          21 Unlv (M)-CA                     1:00.02  
                  29.41     1:00.02 (30.61)                                        
  8 Stone, Meagan J           20 Byu Swimming-UT           NT    1:00.64  
                  29.30     1:00.64 (31.34)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Cody G           20 Unlv (M)-CA                       51.39    9  
                  25.07       51.39 (26.32)                                        
  2 Allen, Coleman C          18 Unlv (M)-CA                       52.11    4  
                  25.37       52.11 (26.74)                                        
  3 Fletcher, Jordan O        22 Byu Swimming-UT           NT      52.31    3  
                  25.85       52.31 (26.46)                                        
  4 Riley, Chris M            21 Unlv (M)-CA                       52.39    2  
                  25.45       52.39 (26.94)                                        
  5 Harris, Nui S             19 Byu Swimming-UT           NT      53.89    1  
                  26.10       53.89 (27.79)                                        
  6 McEachern, Casey B        19 Byu Swimming-UT           NT      54.94  
                  26.64       54.94 (28.30)                                        
  7 Bates, Dani G             25 Byu Swimming-UT           NT      55.03  
                  26.87       55.03 (28.16)                                        
 -- Kelly, Daniel S           19 Byu Swimming-UT           NT     X55.55  
                  27.16       55.55 (28.39)                                        
 -- Hanselmann, Christian M   21 Byu Swimming-UT           NT     X57.13  
                  27.96       57.13 (29.17)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clawson, Londyn R         20 Byu Swimming-UT           NT    1:07.00    9  
                  31.77     1:07.00 (35.23)                                        
  2 Prothero, Marley J        21 Unlv (M)-CA                     1:07.17    4  
                  31.71     1:07.17 (35.46)                                        
  3 Chan, Nakayla W           20 Unlv (M)-CA                     1:07.18    3  
                  31.50     1:07.18 (35.68)                                        
  4 O'Very, Meghan            18 Byu Swimming-UT           NT    1:07.29    2  
                  31.67     1:07.29 (35.62)                                        
  5 Bispo, Kassy E            20 Byu Swimming-UT           NT    1:07.38    1  
                  31.20     1:07.38 (36.18)                                        
  6 Fuller, Karalee           21 Byu Swimming-UT           NT    1:08.26  
                  32.02     1:08.26 (36.24)                                        
  7 Alvarez, Marta            20 Unlv (M)-CA                     1:09.62  
                  32.38     1:09.62 (37.24)                                        
  8 Sanchez, Natalie O        18 Unlv (M)-CA                     1:09.72  
                  31.84     1:09.72 (37.88)                                        
 -- Higginson, Kelsey         22 Byu Swimming-UT           NT   X1:08.02  
                  31.46     1:08.02 (36.56)                                        
 -- Marsh, Addy               20 Byu Swimming-UT           NT   X1:11.25  
                  33.69     1:11.25 (37.56)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrell, Andrew D         21 Unlv (M)-CA                       57.40    9  
                  26.52       57.40 (30.88)                                        
  2 Szele, David              19 Unlv (M)-CA                       57.70    4  
                  27.90       57.70 (29.80)                                        
  3 King, Michael D           22 Byu Swimming-UT           NT      59.06    3  
                  27.67       59.06 (31.39)                                        
  4 Alfaro, Rafa A            19 Byu Swimming-UT           NT      59.45    2  
                  28.02       59.45 (31.43)                                        
  5 Wells, Brady S            22 Byu Swimming-UT           NT      59.54    1  
                  27.66       59.54 (31.88)                                        
  6 Deem, JR A                18 Unlv (M)-CA                     1:00.33  
                  28.43     1:00.33 (31.90)                                        
  7 Henderson, Nate G         19 Byu Swimming-UT           NT    1:00.36  
                  28.17     1:00.36 (32.19)                                        
  8 Meier, Brandon E          19 Unlv (M)-CA                     1:02.91  
                  29.80     1:02.91 (33.11)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Kim D              19 Byu Swimming-UT           NT    2:06.89    9  
                  28.29       59.75 (31.46)     1:32.39 (32.64)     2:06.89 (34.50)
  2 Manser, Melissa L         20 Byu Swimming-UT           NT    2:09.12    4  
                  29.36     1:02.31 (32.95)     1:35.62 (33.31)     2:09.12 (33.50)
  3 Knoop, Marni K            21 Byu Swimming-UT           NT    2:09.84    3  
                  29.52     1:02.93 (33.41)     1:36.48 (33.55)     2:09.84 (33.36)
  4 Bejinariu, Alexandra A    22 Unlv (M)-CA                     2:10.62    2  
                  28.66     1:01.38 (32.72)     1:35.86 (34.48)     2:10.62 (34.76)
  5 Cox, Erin N               18 Unlv (M)-CA                     2:11.21    1  
                  29.48     1:02.54 (33.06)     1:36.22 (33.68)     2:11.21 (34.99)
  6 Ellis, Jodie M            21 Byu Swimming-UT           NT    2:13.76  
                  29.57     1:02.97 (33.40)     1:37.67 (34.70)     2:13.76 (36.09)
 -- Ampuero, Jessica          19 Byu Swimming-UT           NT   X2:11.82  
                  30.00     1:03.78 (33.78)     1:37.87 (34.09)     2:11.82 (33.95)
 -- Vaughan, Dani M           19 Byu Swimming-UT           NT   X2:17.25  
                  29.86     1:03.97 (34.11)     1:40.11 (36.14)     2:17.25 (37.14)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Batka, Balint             20 Unlv (M)-CA                     1:51.71    9  
                  24.56       52.43 (27.87)     1:21.42 (28.99)     1:51.71 (30.29)
  2 Armstrong, David W        18 Byu Swimming-UT           NT    1:56.10    4  
                  25.57       55.47 (29.90)     1:24.89 (29.42)     1:56.10 (31.21)
  3 Arthur, Gary P            20 Byu Swimming-UT           NT    1:57.12    3  
                  25.59       54.66 (29.07)     1:25.43 (30.77)     1:57.12 (31.69)
  4 Krause, Ryan R            21 Byu Swimming-UT           NT    1:59.88    2  
                  25.34       55.16 (29.82)     1:26.75 (31.59)     1:59.88 (33.13)
  5 Mooers, Andrew R          21 Unlv (M)-CA                     2:03.98    1  
                  25.85       56.37 (30.52)     1:29.25 (32.88)     2:03.98 (34.73)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toolson, Taryn B          20 Byu Swimming-UT           NT      23.81    9  
  2 Ego, Hilary K             20 Unlv (M)-CA                       24.18    4  
  3 Campbell, Hailey J        20 Byu Swimming-UT           NT      24.70    3  
  4 Szel, Friderika           23 Unlv (M)-CA                       24.90    2  
  5 Herrington, Katelyne M    19 Unlv (M)-CA                       24.97    1  
  6 Grant, Andrea K           18 Byu Swimming-UT           NT      24.98  
  7 Bennion, Angela K         19 Byu Swimming-UT           NT      25.35  
 -- Marsh, Addy               20 Byu Swimming-UT           NT     X25.80  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelms, Steven W           22 Unlv (M)-CA                       20.73    9  
  2 Beaman, Garret R          22 Byu Swimming-UT           NT      21.09    4  
  3 Fletcher, Jordan O        22 Byu Swimming-UT           NT      21.16    3  
  4 Tapp, Charles G           21 Unlv (M)-CA                       21.34    2  
  5 Allphin, Mitch T          18 Byu Swimming-UT           NT      21.91    1  
  6 Bates, Dani G             25 Byu Swimming-UT           NT      22.00  
  7 Passos, Gui B             20 Unlv (M)-CA                       22.05  
  8 Adams, Wyatt J            20 Unlv (M)-CA                       22.63  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloward, Mikenna             Byu Swimming-UT           NP     267.75    9  
  2 Skeen, Mariah S           20 Unlv (M)-CA                      265.50    4  
  3 Miskin, Syrena               Byu Swimming-UT           NP     258.75    3  
  4 Feld, Edie I              20 Unlv (M)-CA                      230.78    2  
  5 Rands, Mackenzie             Byu Swimming-UT           NP     224.25    1  
  6 Williams, Raleigh            Byu Swimming-UT           NP     220.65  
  7 Schmidt, Madeline R       19 Unlv (M)-CA                      216.23  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Travis                  Byu Swimming-UT           NP     337.80    9  
  2 Denkers, Matt                Byu Swimming-UT           NP     287.25    4  
  3 Tuckfield, Jordan            Byu Swimming-UT           NP     228.83    3  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toolson, Taryn B          20 Byu Swimming-UT           NT      52.38    9  
                  25.22       52.38 (27.16)                                        
  2 Heim, Jessica L           19 Unlv (M)-CA                       53.81    4  
                  26.57       53.81 (27.24)                                        
  3 Grant, Andrea K           18 Byu Swimming-UT           NT      53.86    3  
                  25.98       53.86 (27.88)                                        
  4 Bennion, Angela K         19 Byu Swimming-UT           NT      54.01    2  
                  26.12       54.01 (27.89)                                        
  5 Szel, Friderika           23 Unlv (M)-CA                       54.18    1  
                  26.24       54.18 (27.94)                                        
  6 Ego, Hilary K             20 Unlv (M)-CA                       54.82  
                  26.67       54.82 (28.15)                                        
  7 Vaughan, Dani M           19 Byu Swimming-UT           NT      56.42  
                  27.37       56.42 (29.05)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelms, Steven W           22 Unlv (M)-CA                       46.21    9  
                  22.33       46.21 (23.88)                                        
  2 Beaman, Garret R          22 Byu Swimming-UT           NT      46.46    4  
                  22.43       46.46 (24.03)                                        
  3 Bushnell, Stott H         21 Byu Swimming-UT           NT      46.70    3  
                  22.78       46.70 (23.92)                                        
  4 Wanot, Bart               18 Unlv (M)-CA                       47.46    2  
                  22.64       47.46 (24.82)                                        
  5 Tapp, Charles G           21 Unlv (M)-CA                       47.65    1  
                  22.61       47.65 (25.04)                                        
  6 Bates, Dani G             25 Byu Swimming-UT           NT      47.98  
                  23.19       47.98 (24.79)                                        
  7 Armstrong, David W        18 Byu Swimming-UT           NT      48.46  
                  23.02       48.46 (25.44)                                        
  8 Bush, Tyler F             21 Unlv (M)-CA                       49.78  
                  23.30       49.78 (26.48)                                        
 -- Allphin, Mitch T          18 Byu Swimming-UT           NT     X49.28  
                  23.10       49.28 (26.18)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Candice R          21 Byu Swimming-UT           NT    2:04.61    9  
                  30.60     1:02.87 (32.27)     1:34.30 (31.43)     2:04.61 (30.31)
  2 Pabst, Erin R             21 Byu Swimming-UT           NT    2:05.74    4  
                  30.26     1:01.83 (31.57)     1:33.94 (32.11)     2:05.74 (31.80)
  3 Brennan, Dannica B        20 Unlv (M)-CA                     2:05.76    3  
                  29.74     1:01.47 (31.73)     1:33.78 (32.31)     2:05.76 (31.98)
  4 Crawford, Anja N          21 Unlv (M)-CA                     2:06.48    2  
                  29.96     1:01.93 (31.97)     1:34.30 (32.37)     2:06.48 (32.18)
  5 Ozar, Brittany L          21 Unlv (M)-CA                     2:07.40    1  
                  29.96     1:01.80 (31.84)     1:34.71 (32.91)     2:07.40 (32.69)
  6 Johnson, Krista G         20 Unlv (M)-CA                     2:08.96  
                  30.46     1:03.13 (32.67)     1:35.86 (32.73)     2:08.96 (33.10)
  7 Stone, Meagan J           20 Byu Swimming-UT           NT    2:12.57  
                  31.63     1:05.25 (33.62)     1:38.70 (33.45)     2:12.57 (33.87)
  8 Knoop, Marni K            21 Byu Swimming-UT           NT    2:16.17  
                  31.48     1:05.48 (34.00)     1:40.70 (35.22)     2:16.17 (35.47)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Chris M            21 Unlv (M)-CA                     1:52.63    9  
                  26.81       54.79 (27.98)     1:23.68 (28.89)     1:52.63 (28.95)
  2 Gremizzi, Giacomo         21 Unlv (M)-CA               NT    1:53.71    4  
                  27.69       56.25 (28.56)     1:24.99 (28.74)     1:53.71 (28.72)
  3 Harris, Nui S             19 Byu Swimming-UT           NT    1:56.97    3  
                  27.27       57.16 (29.89)     1:26.74 (29.58)     1:56.97 (30.23)
  4 Batka, Balint             20 Unlv (M)-CA                     1:59.31    2  
                  28.40       59.03 (30.63)     1:30.08 (31.05)     1:59.31 (29.23)
  5 Kelly, Daniel S           19 Byu Swimming-UT           NT    2:01.10    1  
                  28.17       58.94 (30.77)     1:29.81 (30.87)     2:01.10 (31.29)
  6 McEachern, Casey B        19 Byu Swimming-UT           NT    2:04.24  
                  28.60     1:00.20 (31.60)     1:32.33 (32.13)     2:04.24 (31.91)
  7 Mooers, Andrew R          21 Unlv (M)-CA                     2:05.95  
                  28.64       59.81 (31.17)     1:32.50 (32.69)     2:05.95 (33.45)
  8 Hanselmann, Christian M   21 Byu Swimming-UT           NT    2:06.17  
                  30.23     1:02.50 (32.27)     1:34.54 (32.04)     2:06.17 (31.63)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prothero, Marley J        21 Unlv (M)-CA                     2:22.31    9  
                  32.98     1:09.44 (36.46)     1:45.96 (36.52)     2:22.31 (36.35)
  2 Clawson, Londyn R         20 Byu Swimming-UT           NT    2:23.13    4  
                  32.96     1:09.11 (36.15)     1:45.43 (36.32)     2:23.13 (37.70)
  3 O'Very, Meghan            18 Byu Swimming-UT           NT    2:26.15    3  
                  32.90     1:10.01 (37.11)     1:47.95 (37.94)     2:26.15 (38.20)
  4 Chan, Nakayla W           20 Unlv (M)-CA                     2:27.27    2  
                  32.59     1:09.61 (37.02)     1:48.12 (38.51)     2:27.27 (39.15)
  5 Alvarez, Marta            20 Unlv (M)-CA                     2:31.56    1  
                  34.09     1:12.53 (38.44)     1:51.68 (39.15)     2:31.56 (39.88)
  6 Ellis, Jodie M            21 Byu Swimming-UT           NT    2:32.26  
                  34.71     1:13.83 (39.12)     1:53.15 (39.32)     2:32.26 (39.11)
  7 Bispo, Kassy E            20 Byu Swimming-UT           NT    2:53.12  
                  34.38     1:13.10 (38.72)     1:52.82 (39.72)   2:53.12 (1:00.30)
  8 Sanchez, Natalie O        18 Unlv (M)-CA                     2:55.77  
                  34.31     1:12.11 (37.80)     1:52.88 (40.77)   2:55.77 (1:02.89)
 -- Fuller, Karalee           21 Byu Swimming-UT           NT   X2:30.45  
                  33.57     1:11.48 (37.91)     1:50.32 (38.84)     2:30.45 (40.13)
 -- Higginson, Kelsey         22 Byu Swimming-UT           NT   X2:33.59  
                  33.92     1:12.66 (38.74)     1:52.51 (39.85)     2:33.59 (41.08)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szele, David              19 Unlv (M)-CA                     2:08.09    9  
                  28.94     1:01.37 (32.43)     1:34.95 (33.58)     2:08.09 (33.14)
  2 Morrell, Andrew D         21 Unlv (M)-CA                     2:09.68    4  
                  29.32     1:02.80 (33.48)     1:36.47 (33.67)     2:09.68 (33.21)
  3 Alfaro, Rafa A            19 Byu Swimming-UT           NT    2:10.01    3  
                  28.80     1:01.97 (33.17)     1:35.64 (33.67)     2:10.01 (34.37)
  4 Rutherfurd, Andrew M      22 Byu Swimming-UT           NT    2:10.03    2  
                  29.80     1:03.58 (33.78)     1:36.71 (33.13)     2:10.03 (33.32)
  5 King, Michael D           22 Byu Swimming-UT           NT    2:14.37    1  
                  29.78     1:03.34 (33.56)     1:38.05 (34.71)     2:14.37 (36.32)
  6 Wells, Brady S            22 Byu Swimming-UT           NT    2:14.84  
                  29.82     1:03.91 (34.09)     1:39.16 (35.25)     2:14.84 (35.68)
  7 Meier, Brandon E          19 Unlv (M)-CA                     2:16.03  
                  30.92     1:05.09 (34.17)     1:40.48 (35.39)     2:16.03 (35.55)
 -- Henderson, Nate G         19 Byu Swimming-UT           NT   X2:15.65  
                  30.71     1:05.49 (34.78)     1:41.48 (35.99)     2:15.65 (34.17)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heim, Jessica L           19 Unlv (M)-CA                     5:06.08    9  
                  28.96     1:00.16 (31.20)     1:31.27 (31.11)     2:02.33 (31.06)
        2:33.52 (31.19)     3:04.65 (31.13)     3:35.50 (30.85)     4:06.21 (30.71)
        4:36.99 (30.78)     5:06.08 (29.09)                                        
  2 Welsh, Alia J             18 Byu Swimming-UT           NT    5:06.56    4  
                  29.02     1:00.13 (31.11)     1:31.52 (31.39)     2:02.85 (31.33)
        2:34.21 (31.36)     3:05.59 (31.38)     3:36.09 (30.50)     4:06.53 (30.44)
        4:37.19 (30.66)     5:06.56 (29.37)                                        
  3 Dodds, Allie L            19 Byu Swimming-UT           NT    5:11.94    3  
                  28.55       59.41 (30.86)     1:30.46 (31.05)     2:01.68 (31.22)
        2:33.09 (31.41)     3:04.73 (31.64)     3:36.30 (31.57)     4:08.51 (32.21)
        4:40.38 (31.87)     5:11.94 (31.56)                                        
  4 Landolt, Shawnee L        21 Unlv (M)-CA                     5:14.10    2  
                  29.00     1:00.10 (31.10)     1:31.39 (31.29)     2:03.15 (31.76)
        2:34.65 (31.50)     3:06.43 (31.78)     3:38.42 (31.99)     4:10.27 (31.85)
        4:42.38 (32.11)     5:14.10 (31.72)                                        
  5 Xu, Amy H                 21 Byu Swimming-UT           NT    5:14.59    1  
                  29.15     1:00.25 (31.10)     1:31.97 (31.72)     2:03.63 (31.66)
        2:35.93 (32.30)     3:07.99 (32.06)     3:40.13 (32.14)     4:12.47 (32.34)
        4:44.11 (31.64)     5:14.59 (30.48)                                        
  6 Cox, Erin N               18 Unlv (M)-CA                     5:17.48  
                  29.39     1:01.63 (32.24)     1:33.76 (32.13)     2:05.82 (32.06)
        2:37.78 (31.96)     3:09.13 (31.35)     3:40.95 (31.82)     4:13.26 (32.31)
        4:45.43 (32.17)     5:17.48 (32.05)                                        
  7 Masters, Hope E           18 Byu Swimming-UT           NT    5:23.11  
                  29.24     1:01.10 (31.86)     1:33.82 (32.72)     2:06.49 (32.67)
        2:39.87 (33.38)     3:13.04 (33.17)     3:45.80 (32.76)     4:18.62 (32.82)
        4:51.21 (32.59)     5:23.11 (31.90)                                        
  8 Morris, Chelsea L         19 Unlv (M)-CA                     5:31.50  
                  30.00     1:02.27 (32.27)     1:35.41 (33.14)     2:08.81 (33.40)
        2:42.63 (33.82)     3:16.44 (33.81)     3:50.25 (33.81)     4:24.27 (34.02)
        4:58.21 (33.94)     5:31.50 (33.29)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggert, Joe T            18 Unlv (M)-CA                     4:45.95    9  
                  25.77       53.68 (27.91)     1:22.87 (29.19)     1:52.10 (29.23)
        2:20.75 (28.65)     2:50.05 (29.30)     3:19.49 (29.44)     3:49.01 (29.52)
        4:17.93 (28.92)     4:45.95 (28.02)                                        
  2 Fong, Chad R              23 Byu Swimming-UT           NT    4:47.94    4  
                  26.20       55.00 (28.80)     1:24.40 (29.40)     1:54.17 (29.77)
        2:24.31 (30.14)     2:53.52 (29.21)     3:23.00 (29.48)     3:52.15 (29.15)
        4:20.95 (28.80)     4:47.94 (26.99)                                        
  3 Roe, Matt J               19 Unlv (M)-CA                     4:48.47    3  
                  26.35       55.36 (29.01)     1:24.89 (29.53)     1:55.04 (30.15)
        2:25.51 (30.47)     2:54.79 (29.28)     3:23.02 (28.23)     3:51.81 (28.79)
        4:20.97 (29.16)     4:48.47 (27.50)                                        
  4 Bates, Sammy A            22 Byu Swimming-UT           NT    4:49.51    2  
                  25.40       54.60 (29.20)     1:24.38 (29.78)     1:54.22 (29.84)
        2:24.28 (30.06)     2:54.06 (29.78)     3:23.88 (29.82)     3:53.03 (29.15)
        4:22.08 (29.05)     4:49.51 (27.43)                                        
  5 Miner, Robby D            20 Byu Swimming-UT           NT    4:54.58    1  
                  26.78       55.87 (29.09)     1:25.44 (29.57)     1:55.39 (29.95)
        2:24.92 (29.53)     2:54.67 (29.75)     3:25.10 (30.43)     3:55.45 (30.35)
        4:25.40 (29.95)     4:54.58 (29.18)                                        
  6 Wollkind, Spencer A       20 Unlv (M)-CA                     5:01.06  
                  26.41       55.11 (28.70)     1:24.53 (29.42)     1:53.85 (29.32)
        2:23.66 (29.81)     2:53.57 (29.91)     3:24.32 (30.75)     3:55.71 (31.39)
        4:28.35 (32.64)     5:01.06 (32.71)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Kim D              19 Byu Swimming-UT           NT      56.47    9  
                  26.70       56.47 (29.77)                                        
  2 Herrington, Katelyne M    19 Unlv (M)-CA                       56.71    4  
                  26.36       56.71 (30.35)                                        
  3 Manser, Melissa L         20 Byu Swimming-UT           NT      58.64    3  
                  27.76       58.64 (30.88)                                        
  4 Vaughan, Dani M           19 Byu Swimming-UT           NT      59.55    2  
                  28.40       59.55 (31.15)                                        
  5 Robb, Carmen A            21 Unlv (M)-CA                       59.56    1  
                  28.02       59.56 (31.54)                                        
  6 Knoop, Marni K            21 Byu Swimming-UT           NT      59.84  
                  28.50       59.84 (31.34)                                        
  7 Brennan, Dannica B        20 Unlv (M)-CA               NT    1:00.88  
                  28.61     1:00.88 (32.27)                                        
 -- Heninger, Amanda J        21 Byu Swimming-UT           NT   X1:01.41  
                  28.53     1:01.41 (32.88)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Cody G           20 Unlv (M)-CA                       49.51    9  
                  22.94       49.51 (26.57)                                        
  2 Fletcher, Jordan O        22 Byu Swimming-UT           NT      50.10    4  
                  23.53       50.10 (26.57)                                        
  3 Allen, Coleman C          18 Unlv (M)-CA                       51.30    3  
                  23.86       51.30 (27.44)                                        
  4 Batka, Balint             20 Unlv (M)-CA                       51.54    2  
                  24.31       51.54 (27.23)                                        
  5 Armstrong, David W        18 Byu Swimming-UT           NT      51.78    1  
                  24.22       51.78 (27.56)                                        
  6 Krause, Ryan R            21 Byu Swimming-UT           NT      51.84  
                  24.13       51.84 (27.71)                                        
  7 Arthur, Gary P            20 Byu Swimming-UT           NT      52.82  
                  24.21       52.82 (28.61)                                        
  8 Adams, Wyatt J            20 Unlv (M)-CA                       55.13  
                  25.71       55.13 (29.42)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skeen, Mariah S           20 Unlv (M)-CA                      294.38    9  
  2 Miskin, Syrena               Byu Swimming-UT           NP     270.75    4  
  3 Williams, Raleigh            Byu Swimming-UT           NP     257.48    3  
  4 Schmidt, Madeline R       19 Unlv (M)-CA                      248.93    2  
  5 Feld, Edie I              20 Unlv (M)-CA                      225.15    1  
  6 Rands, Mackenzie             Byu Swimming-UT           NP     219.68  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Travis                  Byu Swimming-UT           NP     322.50    9  
  2 Denkers, Matt                Byu Swimming-UT           NP     292.43    4  
  3 Tuckfield, Jordan            Byu Swimming-UT           NP     276.00    3  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozar, Brittany L          21 Unlv (M)-CA                     2:10.87    9  
                  28.16     1:01.34 (33.18)     1:40.94 (39.60)     2:10.87 (29.93)
  2 Clawson, Londyn R         20 Byu Swimming-UT           NT    2:10.90    4  
                  30.49     1:03.05 (32.56)     1:40.46 (37.41)     2:10.90 (30.44)
  3 Dodds, Allie L            19 Byu Swimming-UT           NT    2:11.67    3  
                  29.11     1:03.35 (34.24)     1:41.79 (38.44)     2:11.67 (29.88)
  4 Johnson, Krista G         20 Unlv (M)-CA                     2:11.80    2  
                  29.55     1:02.72 (33.17)     1:41.64 (38.92)     2:11.80 (30.16)
  5 Ampuero, Jessica          19 Byu Swimming-UT           NT    2:12.36    1  
                  29.26     1:04.12 (34.86)     1:42.57 (38.45)     2:12.36 (29.79)
  6 O'Very, Meghan            18 Byu Swimming-UT           NT    2:13.16  
                  29.80     1:03.15 (33.35)     1:41.42 (38.27)     2:13.16 (31.74)
  7 Crawford, Anja N          21 Unlv (M)-CA                     2:14.79  
                  30.07     1:02.35 (32.28)     1:42.61 (40.26)     2:14.79 (32.18)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gremizzi, Giacomo         21 Unlv (M)-CA                     1:54.22    9  
                  24.50       52.91 (28.41)     1:26.19 (33.28)     1:54.22 (28.03)
  2 Alfaro, Rafa A            19 Byu Swimming-UT           NT    1:57.99    4  
                  24.68       54.64 (29.96)     1:28.96 (34.32)     1:57.99 (29.03)
  3 Rutherfurd, Andrew M      22 Byu Swimming-UT           NT    1:58.82    3  
                  25.16       55.53 (30.37)     1:30.23 (34.70)     1:58.82 (28.59)
  4 Russell, Seth A           19 Byu Swimming-UT           NT    1:59.93    2  
                  25.68       55.91 (30.23)     1:32.22 (36.31)     1:59.93 (27.71)
  5 Meier, Brandon E          19 Unlv (M)-CA                     2:05.82    1  
                  26.57       58.54 (31.97)     1:35.26 (36.72)     2:05.82 (30.56)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brigham Young University-UT  'A'                       NT    3:30.98   11  
     1) Campbell, Hailey J 20           2) Welch, Kim D 19                
     3) Smith, Candice R 21             4) Toolson, Taryn B 20            
                  25.37       53.06 (53.06)     1:18.62 (25.56)     1:46.52 (53.46)
        2:11.31 (24.79)     2:38.71 (52.19)     3:03.33 (24.62)     3:30.98 (52.27)
  2 University of Nevada, Las Vega-CA  'A'                       3:34.34    4  
     1) Szel, Friderika 23              2) Ego, Hilary K 20               
     3) Robb, Carmen A 21               4) Heim, Jessica L 19             
                  25.70       53.58 (53.58)     1:18.82 (25.24)     1:47.05 (53.47)
        2:12.37 (25.32)     2:40.79 (53.74)     3:06.66 (25.87)     3:34.34 (53.55)
  3 Brigham Young University-UT  'B'                       NT    3:35.54    2  
     1) Bennion, Angela K 19            2) Welsh, Alia J 18               
     3) Grant, Andrea K 18              4) Stone, Meagan J 20             
                  26.15       55.13 (55.13)     1:11.03 (15.90)     1:48.71 (53.58)
        2:13.75 (25.04)     2:41.23 (52.52)     3:06.72 (25.49)     3:35.54 (54.31)
  4 University of Nevada, Las Vega-CA  'B'                 NT    3:42.60  
     1) Herrington, Katelyne M 19       2) Brennan, Dannica B 20          
     3) Chan, Nakayla W 20              4) Prothero, Marley J 21          
                  26.23       54.47 (54.47)     1:20.29 (25.82)     1:50.06 (55.59)
        2:16.35 (26.29)     2:45.64 (55.58)     3:12.79 (27.15)     3:42.60 (56.96)
  5 Brigham Young University-UT  'D'                       NT    3:45.30  
     1) Masters, Hope E 18              2) Dickson, Kelsey A 21           
     3) Higginson, Kelsey 22            4) Marsh, Addy 20                 
                  27.08       56.10 (56.10)     1:24.00 (27.90)     1:54.21 (58.11)
        2:20.37 (26.16)     2:50.04 (55.83)     3:16.27 (26.23)     3:45.30 (55.26)
  6 Brigham Young University-UT  'C'                       NT    3:47.92  
     1) Fuller, Karalee 21              2) Xu, Amy H 21                   
     3) Ellis, Jodie M 21               4) Bispo, Kassy E 20              
                  27.10       58.06 (58.06)     1:13.15 (15.09)     1:53.61 (55.55)
        2:20.23 (26.62)     2:50.60 (56.99)     3:07.36 (16.76)     3:47.92 (57.32)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Nevada, Las Vega-CA  'A'                       3:04.08   11  
     1) Wanot, Bart 18                  2) Roberts, Cody G 20             
     3) Tapp, Charles G 21              4) Nelms, Steven W 22             
                  22.16       47.01 (47.01)     1:08.69 (21.68)     1:33.30 (46.29)
        1:54.81 (21.51)     2:19.14 (45.84)     2:40.31 (21.17)     3:04.08 (44.94)
  2 Brigham Young University-UT  'A'                       NT    3:04.65    4  
     1) Bushnell, Stott H 21            2) Bates, Dani G 25               
     3) Krause, Ryan R 21               4) Beaman, Garret R 22            
                  22.85       46.46 (46.46)     1:08.23 (21.77)     1:33.29 (46.83)
        1:55.39 (22.10)     2:20.18 (46.89)     2:41.45 (21.27)     3:04.65 (44.47)
  3 Brigham Young University-UT  'B'                       NT    3:08.21    2  
     1) Fong, Chad R 23                 2) Wells, Brady S 22              
     3) Harris, Nui S 19                4) Bates, Sammy A 22              
                  23.11       47.79 (47.79)     1:10.16 (22.37)     1:34.96 (47.17)
        1:57.56 (22.60)     2:22.37 (47.41)     2:44.16 (21.79)     3:08.21 (45.84)
  4 University of Nevada, Las Vega-CA  'B'                 NT    3:09.17  
     1) Allen, Coleman C 18             2) Szele, David 19                
     3) Passos, Gui B 20                4) Bush, Tyler F 21               
                  23.09       47.77 (47.77)     1:09.94 (22.17)     1:34.32 (46.55)
        1:56.26 (21.94)     2:21.48 (47.16)     2:43.78 (22.30)     3:09.17 (47.69)
  5 Brigham Young University-UT  'C'                       NT    3:21.06  
     1) Allphin, Mitch T 18             2) Miner, Robby D 20              
     3) Arthur, Gary P 20               4) King, Michael D 22             
                  23.80       50.45 (50.45)     1:14.49 (24.04)     1:40.56 (50.11)
        2:03.73 (23.17)     2:30.14 (49.58)     2:53.79 (23.65)     3:21.06 (50.92)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Brigham Young University            186   2. University of Nevada, Las Vega      114
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of Nevada, Las Vega      176   2. Brigham Young University            118

UNLV Mountain West NCAA IMG Born and Raised Coke Zero Findlay Toyota Chevron